ABD’de kritik seçime geri sayım: Trump’tan Dr. Öz’e son dakika dayanağı

ABD bugün Pennsylvania’daki seçimlere odaklanmış durumda… Bugün ortalarında Dr. Mehmet Öz’ün de olduğu Cumhuriyetçiler ortasında oylama yapılırken, ABD’nin eski lideri Donald Trump’ın da otomatik sesli arama sistemiyle seçmenleri aradığı ve otomatik bildiri verdiği ortaya çıktı.

ABD’de nefesler tutuldu… Pennsylvania’nın Cumhuriyetçi Senatörü Pat Toomey’nin emekliye ayrılması sonrasında koltuğu kimin dolduracağıyla ilgili ortalarında Dr. Mehmet Öz, David McCormick ve Kathy Barnette’in de olduğu adayların kıyasıya rekabetinde son düzlüğe girildi.

Bugün seçmen önseçim için sandık başına giderken, adayların son açıklamaları da yeterlice sertleşti. İslam zıddı açıklamaları ve aşırıcı görüşleriyle son devirde yapılan anketlerde süratle yükselen Kathy Barnette’in oy oranı süratle artarken Dr. Öz ve David McCormick’in oyları da yüzde 25 düzeylerinde seyrediyor.

ÖZ’ÜN RAKİBİ TONUNU YÜKSELTTİ

Oylama öncesi Barnette, şahsî Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Barnette, Dr. Öz’ün 2018 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullandığını hatırlatarak, “Mehmet 2018 yılında orta seçimlerde oy vermek yerine gitti Türkiye’deki seçimlerde kullandı. Trump’ın 2018’de Kongre’de ve Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu alması için uğraşmamasına karşın artık Trump’ın dayanağını alıyor” dedi.

Dr. Öz’ü desteklediğini her fırsatta açıklayan ABD Lideri Donald Trump’ın Cumhuriyetçi seçmenin oyunu Dr. Öz’e vermesi için bir otomatik sesli bildiri göndererek seçmeni aradığı da ortaya çıktı. Evvelce kaydedilmiş ses kaydında Trump, McCormick ve Barnette yerine Dr. Öz’e oy verilmesi davetinde bulunuyor.

DR. ÖZ’Ü ÖVDÜ

Sivil vatandaşlara yapılan bu aramaların pazartesi akşamı yapıldığına dikkat çekilirken, McCormick ve Barnette bu hamleyi eleştirdi. Ses kaydında Trump McCormick için, “Her şeyimizi Çin’e satan tam bir casus” yorumunu yaparken Barnette için ise, “ABD Temsilciler Meclisi’nde koltuk için Obama ailesinin heykelini Washington’da dikmeyi tercih etti. Bu yeterli değil. Bu iki aday da Amerika’yı öncelik haline getirmiyor” dedi.

Evvelce kaydedilmiş ses kaydında Trump, “Doktor Mehmet Öz, benim arkadaşım ve onu uzun bir müddettir tanıyorum. Çok başarılı bir televizyon programı vardı ve beşerler onu seviyor, aksi takdirde 18 yıl boyunca yayınlanmazdı” dedi.

Trump konuşmanın devamında, “Onunla çok vakit geçirdim. Onu destekliyorum ve bunun sebebi de onun güçlü ve akıllı olması ve o hakikaten ülkesini seviyor. Pennsylvania için olağanüstü bir şey yapmak istiyor” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.