ABD vatandaşının borçluluğu giderek artıyor

Yaşanan global gelişmeler ve jeopolitik riskler ABD iktisadını de olumsuz etkiliyor. İki çeyrektir üst üste daralan ABD iktisadı teknik manada resesyon yaşıyor.

ABD’de hanehalkı borcu, bu yılın ikinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe oranla yüzde 2 artarak 16,15 trilyon dolara yükseldi.

Hanehalkı Borcu ve Kredi Raporu paylaşıldı

ABD Merkez Bankası (Fed) New York şubesince hazırlanan 2022’nin ikinci çeyreğine ait Hanehalkı Borcu ve Kredi Raporu yayınlandı. Buna nazaran, Amerikalıların toplam hanehalkı borcu bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2 artarak 16,15 trilyon dolara ulaştı.

Hanehalkı borcu, yıllık 1,2 trilyon dolar oldu

Yılın ikinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran 312 milyar dolarlık artış kaydeden hanehalkı borcu, yıllık bazda ise 1,2 trilyon dolar arttı.

En yüksek hisse konut kredisi borçlarında

ABD’de bu devirde hanehalkı borcunun artmasında konut kredileri kaynaklı borçlardaki yükseliş tesirli oldu. Konut kredileri, Amerikalıların hanehalkı borcunda en yüksek hissesi alırken, kelam konusu borç kalemi ikinci çeyrekte bir evvelki çeyreğe nazaran 207 milyar dolar artarak 11,39 trilyon dolara çıktı.

Öğrenci ve araba kredileri

Amerikalıların en çok borçlandığı öteki kalemler ise 1,59 trilyon dolarla öğrenci kredileri, 1,5 trilyon dolarla araba kredileri ve 890 milyar dolarla kredi kartları olarak sıralandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.