ABD ile Güney Kore Kuzey Kore’ye karşı askeri tatbikatları genişletecek

Beyaz Saray, Asya ziyaretinin birinci durağı Güney Kore’de bulunan Biden ile Yoon ortasındaki ikili görüşmelere ait ortak yazılı açıklama yaptı.

İki başkan, Güney Kore ile ABD ortasındaki savunma iştirakine yönelik karşılıklı taahhütlerini yineledi.

Biden, ABD’nin nükleer, konvansiyonel ve füze savunması dahil bütün ABD savunma yeteneklerini kullanarak Güney Kore’ye genişletilmiş caydırıcılık taahhüdü verdi.

Biden ve Yoon, ayrıyeten, yüksek seviyeli Genişletilmiş Caydırma Stratejisi ve Müşavere Kümesini en erken tarihte tekrar etkinleştirmeyi kabul ettiğini bildirdi.

Kuzey Kore’ye karşı iştirak

Her iki başkan de Kuzey Kore’den kaynaklanan tehdit nedeniyle Kore Yarımadası’nda ve etrafında ortak askeri tatbikatların ve eğitimin kapsamını genişletmek için görüşmelere başlamayı kabul etti.

Biden ve Yoon, Kuzey Kore’nin istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri karşısında caydırıcılığı güçlendirmek için bölgeye gerektiği durumda ABD’nin stratejik askeri varlıklarını konuşlandırma konusunda mutabakat sağladı.

Ayrıyeten, ABD ile Güney Kore, devlet takviyeli siber taarruzlar dahil Kuzey Kore’den gelen bir dizi siber tehdide karşı koymak için iş birliğini kıymetli ölçüde genişletme kararı aldı.

Kore Yarımadası’nın büsbütün nükleer silahlardan arındırılması konusundaki ortak amaçlarını yineleyen iki başkan, Kuzey Kore’nin nükleer programının yalnızca Kore Yarımadası’nda değil, birebir vakitte Asya’nın geri kalanında ve dünyada barış ve istikrar için önemli bir tehdit oluşturduğu görüşünü paylaştı.

Açıklamada, Yoon ve Biden’ın, Kuzey Kore’ye müzakerelere geri dönmesi istikametinde davette bulunduğu kaydedildi.

Ekonomik ve teknolojik paydaşlık

İki başkan, ülkelerinin refahı, ortak güvenliği ve çıkarlarını korumak için ekonomik ve güç güvenliği konusunda iş birliğini derinleştirmenin kıymetine değindi.

Özelikle Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşının akabinde güç güvenliğinin değerinin arttığı belirtilirken, iki başkan, güç tedarik zincirlerini garanti altına almak için ortak iş birliğini güçlendirmek için çalışacaklarını teyit etti.

Yoon ve Biden’ın milletlerarası tertibi istikrarsızlaştıran yahut tehdit eden tüm faaliyetlere karşı çıktığı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını kınama konusunda memleketler arası toplumun yanında oldukları belirtildi.

İki önderin ayrıyeten ASEAN’a yönelik güçlü dayanak verdiği, sürdürülebilir kalkınmayı, güç güvenliğini ve altyapı da dahil olmak şeffaf yatırımı teşvik etmek için Güneydoğu Asya ve Pasifik Ada Ülkeleri ile iş birliğini artırmayı taahhüt ettiği kaydedildi.

Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın korunmasının Hint-Pasifik bölgesinde güvenlik ve refahın temel bir ögesi olduğu konusunda ortak fikirde olan Biden ve Yoon, Myanmar’daki askeri idarenin sivillere yönelik “vahşi” akınlarını da kararlılıkla kınadı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.