AB soruşturma istedi, BM reaksiyon gösterdi

Avrupa Birliği (AB), Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki geri itme faaliyeti nedeniyle 5’i çocuk 6 kişinin hayatını kaybettiği trajedinin soruşturulması gerektiğini bildirdi.

AB Kurulu sözcülüğü, Muğla açıklarında Yunanistan unsurlarınca geri itilen çok sayıda sistemsiz göçmenden 2’si bebek, 3’ü çocuk ve biri bayan 6 göçmenin ömrünü yitirmesiyle ilgili AA muhabirinin sorusunu cevapladı.

Can kayıpları nedeniyle ıstırap duyduklarını tabir eden AB sözcülüğü, “Türkiye’nin bildirdiği bu olayda olduğu üzere bu cins trajedilerin önlenmesi için tüm önlemlerin alınmasının değerini hatırlatıyoruz” tabirini kullandı.

AB sözcülüğü, şunları kaydetti:

“AB Komitesi, tekraren üye ülkelere ve arama kurtarma operasyonlarına katılan tüm memleketler arası aktörlere süratli ve uyum içinde hareket etmeleri ve denizde yardım isteyenlerin güvenliğinin mümkün olan en kısa müddette sağlanmasıyla ilgili maddelere uymaları davetinde bulunmuştur. AB Kurulu, ulusal makamların gerçekleri ortaya çıkarmak ve yanlışların takibini yapmak hedefiyle her türlü suçlamayı soruşturmasını beklemektedir.”

BM DE REAKSİYON GÖSTERDİ

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) de Yunanistan güvenlik güçlerinin kara sularından geri ittiği sistemsiz göçmenlerden 6’sının hayatını kaybetmesine reaksiyon göstermişti.

BMMYK Sözcüsü Shabia Mantoo, AA muhabirinin sorusuna verdiği cevapta, “Bu can kayıpları kabul edilemez. Akdeniz’de yetkili makamların inisiyatifiyle vakitli ve tesirli arama kurtarma çalışmalarının hemen tekrar başlatılması gerektiğini tekrarlıyoruz” tabirini kullanmıştı.

2022’nin başından bu yana Akdeniz ve Kuzeybatı Afrika rotaları üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 1300’den fazla göçmenin hayatını kaybettiği bilgisini paylaşan Mantoo, “Denizde arama ve kurtarma çalışmaları, can kayıplarını önlemek için kritik kıymete sahip olmakla birlikte memleketler arası bir sorumluluktur” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Muğla açıklarında Yunanistan unsurlarınca geri itilen 73 sistemsiz göçmen kurtarılmış, 2’si bebek, 3’ü çocuk ve biri bayan olmak üzere 6 göçmenin ise cansız vücuduna ulaşılmıştı.

YUNANİSTAN’IN GERİ İTMELERİ REAKSİYON ÇEKİYOR

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde göçmenleri Türk kara sularına geri itmesi ve birtakım olaylarda yaşanan can kayıpları memleketler arası basında da çokça mevzu edildi ve reaksiyon gördü.

Le Monde, Lighthouse Reports, Der Spiegel, ARD, The Guardian üzere kuruluşların çalışmalarında, geri itmeler ispatlarıyla ortaya koyulmuştu.

AB’nin hudut muhafaza ajansı Frontex’in de geri itmelerde Yunanistan ile kasıtlı ve sistematik olarak iş birliği yaptığı belirtilmişti. Geri itmelerde rolü bulunduğu gerekçesiyle eleştirilen Frontex’in Yöneticisi Fabrice Leggeri misyonundan istifa etmişti.

Yunanistan makamları, geri itmelerle ilgili milletlerarası insan hakları örgütleri, milletlerarası basın, siyasetçiler ve birçok kurumun savlarını bugüne kadar daima reddetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.