91 cinayet, 66 yaralamadan hüküm giyen Hizbullahçı tahliye edilmiş

2000 yılında İstanbul Beykoz’da öldürülen Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu’nun yardımcısı ve şura üyesi Mehmet Salih Kölge’nin de yeniden yargılama kapsamında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gerekçe gösterilerek tahliye edildiği öğrenildi. AİHM’nin Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala gibi isimlerin tahliye edilmesine yönelik kararlarını uygulamayan yargının pek çok Hizbullahçı ismi 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden hemen önceye tahliye ettiği ortaya çıkmıştı.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre Okkan suikastı sonrasında gizlendiği hücre evinde yakalanan Kölge, Ağır Ceza Mahkemesinde 6 yıl süren yargılama sonucunda 91 kişinin ölüm emrini vermek, işkenceli ve domuz bağlı sorgulara katılmak suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmış, Yargıtay tarafından oy birliğiyle onanınca da hüküm kesinleşmişti.

91 KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU TUTULDU

Yargıtay kararında sanığın, Gaziantep, Şırnak, Mardin, Batman ve bağlı ilçelerinde 157 silahlı eylemde 91 kişinin öldürülmesinden sorumlu olduğunu, 66 kişinin yaralandığı eylemlerin de emir ve talimatını verdiğini belirtti.

Yargıtay kararında, Mehmet Salih Kölge’nin Gaziantep’te bir kadını da eski bir Hizbullahçı ile evlendiği için sorgulayıp her ikisini öldürüp evin bahçesine gömdüğü ve üzerini betonla kapattığı kaydedildi.

Hükümlü Mehmet Salih Kölge yargılandığı mahkemeye yeniden yargılama talebiyle başvurunca dosyası yeniden ele alındı. Mahkeme, sanığın AİHM ve AİHS normlarına göre, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği, davanın makul süre içinde sonuçlandırılmadığını, yargılama sırasında heyette askeri yargıç bulundurulduğu gerekçesiyle sanığı, yeniden yargılama kapsamında tahliye etti. Tahliye tarihinin tıpkı diğer Hizbullahçı sanıklar gibi 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden hemen önceye denk gelmesi ise dikkat çekti.

Diyarbakır’da kendisini takip eden polis Mehmet Zengin’i öldüren Yunus Aysu ile hücre evine düzenlenen baskında özel harekat polisi Adem Bayrakçı’yı öldüren Cuma Güzel’in de yeniden yargılama talebi üzerine 2019 seçimleri öncesi serbest kaldıkları ortaya çıkmıştı. Biri 9 cinayet işleyen iki tetikçi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış ve bu cezaları Yargıtay’ca onanarak kesinleşmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.